Práce v kanceláři

Sem tam se stane, že se někdo zajímá u nás ve firmě o zaměstnání aniž má profesní předpoklady. Na dotaz co si myslí, že by mohl dělat téměř stoprocentně odpoví - "tu tyčku bych snad dovedl nosit". Ano, tak se vně zřejmě jeví naše profese. Jenže, ty doby nošení trasírek pomocnými osobami jsou nenávratně pryč. V terénu pracují sehraní profesionálové, většinou dva a jejich práce, ač je to i trochu škoda, tvoří jen 20-30% objemu zakázky. To ostatní jsou kancelářské práce. Jedná se zaprvé o přípravu zakázky, bez ní by měřič v terénu jen marnil čas. Pak následuje zaměření v terénu, zpracování naměřených dat, vyhotovení elaborátu a vyhotovení zakázky a její kompletace. Kdo někdy k těmto činnostem "přičichl" ví o čem to je. Pro ostatní musí postačit uvést, že je to většina méně zajímavé zeměměřické práce na zakázkách. Bez počítačů, programů, tiskáren a plotrů to dnes už ani nejde.

data, data, data ...

Obecně lze říci, že všeobecně přibývá dat, jejich pořízení přestává být zásadním problémem. Každý si to může porovnat s domácí zásobou rodinných fotografií a videí (a to ještě nevíme jaká média nás čekají v budoucnu). Nafotit a natočit to umí každý ale přebrat, uspořádat a z archivovat na to nejsme zvyklí a nechceme tomu věnovat čas. Stejně tak zeměměřiči snáze přístroji pořizují data, ale zpracování povinných elaborátů je daleko náročnější než před lety. Uspořádání dat, jejich zpracování  do zakázek a archivace to jsou pro nás kancelářské práce a tvoří většinu činnosti.

 

Příprava dat pro zakázky

Organizace práce

Přehrávání dat po návratu z terénu

Sürová data jsou upravena a čekají na další zpracování

 

príprava dat pro měření do terénu

organizace práce se bez názornosti nástěnky neobejde

data získaná v terénu měřením se přehrávají do počítače

přehraná a upravená data jsou zdrojem pro další zpracování

 

 

software a "železo"

Pro  zpracování  dat se  dnes neobejdeme  bez výkonné a  spolehlivé  kancelářské  techniky. Pryč  jsou  naštěstí  doby podceňování všeho co souviselo s duševní potažmo kancelářskou prací. Všechno co se dělá v kanceláři dává dílu formu a "kabát" a bez papíru, jako názorného média číslo jedna, to ještě dlouhá léta nebude  možné. Proto vše v kanceláři se točí kolem přípravy tiskových sestav a kreseb a jejich finální úpravy před tiskem a zkompletováním zakázky. Pro tisk zpráv a dokumentů používáme laserové tiskárny a kopírky. Na velké barevné plány máme plotr - zařízení, které dokáže vytisknout formá A0 doslova za pár vteřin.

 

sdce sítì

dvì obrazovka pro zpracování grafickým softwarem jsou vhodné

kopírka zapojená do sítì

plotr na velké výkresy

firma s více jak s jedním zaměstnancem se bez sítě neobejde

množství  dat se lépe  zpracovává odděleně, kresba a data zvlášť

pro velké datové výstupy je kopírka zapojená do sítě, takže - centrální tisk

grafika - kresba se zase neobejde bez - do sítě zapojeného - plotru

 

výsledky čili zakázky

Vyhotování  zakázek  je cosi jako  výroba na míru  podle poměrně  přísných pravidel, zvláště co se katastru nemovitostí týká. Zákazník většinou ani v nejmenším netuší  co všechno předchází výsledku a co je nezbytnou součástí dokladů pro něco, z jeho pohledu, tak jednoduchého  jako je "čára" na mapě. Složitému výrobnímu postupu samozřejmě také odpovídá cena. Socialistickému geometrickému plánu - garáž za 60 Kčs nenávratně odzvonilo. Protokoly o vytyčení, geometrické plány, dokumentace mapových podkladů a skutečného zaměření stavby by si leckdy nezadaly s menší diplomovou prací.

 

rozpracované zakázky

skladba ZPMZ

geometrický plán

archiv

množství náčrtů, kreseb a dalších papírů tvoří elaborát zakázky

součástí ZPMZ předávaného na KÚ je soustava nejrůznějších dokladů

i takhle jednoduše vypadá potom výsledek předávaný zákazníkovi

papírový archív za 17 let činnosti, jednou nás zachrání jen 100% digitalizace

 

 

 

NOVĚ NÁS NALEZNETE TAKÉ NA FACEBOOKU!!!

http://www.facebook.com/pages/Geonova-sro/523267444361999

   GEONOVA s.r.o.

   Nádražní 397
   580 01 Havlíčkův Brod

   - tel.: 569 428 743
   - fax: 569 428 744

geonova_pic.jpg

20. 4. Marcela

Zítra: Alexandra

Návštěvnost stránek

086257
geonova_foot.png